Usnesení České konference rektorů ze dne 26. září 2001

Česká konference rektorů na svém mimořádném zasedání u příležitosti 10. výročí založení Jihočeské univerzity se připojuje ke stanovisku předsednictva ČKR a shodně konstatuje, že jednání s premiérem, které se uskutečnilo dne 25. 9. 2001, nepřineslo výsledek, který by řešil aktuální situaci financování veřejných vysokých škol, a trvá na svém požadavku navýšení dotace veřejným vysokým školám na rok 2002 minimálně o 2 mld. Kč. O vzniklé situaci budou členové ČKR informovat akademické senáty svých vysokých škol.

Stanovisko předsednictva ČKR ze dne 13. 8. 2001

Předsednictvo ČKR se sešlo na svém mimořádném zasedání, aby zhodnotilo situaci kolem přípravy rozpočtu na rok 2002. Je nuceno konstatovat, že podle informací publikovaných v médiích navrhované finanční prostředky pro veřejné vysoké školy ve výši roku 2001 jsou v příkrém rozporu s rozhodnutím MŠMT o financovatelném nárůstu počtu studentů. Neumožní plnění závazků vyplývajících z Boloňské deklarace a Komuniké pražského summitu o integraci evropského vzdělávacího prostoru, k nimž přistoupila ČR podpisem ministra školství. Nezbytnou podmínkou pro splnění záměrů těchto evropských procesů je zásadní restrukturalizace studia a podpora mobility studentů a učitelů.

Stav českého vysokého školství dále vyžaduje řešit problémy vyvolané odchodem perspektivních především mladých učitelských a vědeckých pracovníků, uspokojit požadavky na nárůst počtu studentů a zajistit vysokou kvalitu studia.

Současná rozpočtová realita je – jak ČKR opakovaně konstatuje – v přímém rozporu s deklarovanými prioritami vlády ČR v oblasti vzdělávání a ČKR požaduje, aby byly hledány reálné možnosti navýšení rozpočtu vysokých škol podle dřívějších ujednání.

V Praze, dne 13. srpna 2001
Ivan Wilhelm