Stanovisko Hospodářské komory ČR k situaci školství a zejména současným požadavkům vysokého školství v ČR (11. 10.)

Hospodářská komora ČR již několik let s obavami sleduje zanedbávání rozvoje domácího školství ze strany politické reprezentace. Čeští podnikatelé, celá česká ekonomika, potřebují kvalitní školy všech stupňů. Mají-li naše firmy obstát v konkurenci jednotného trhu Evropské unie, potřebují a budou stále více potřebovat výkonnou výzkumnou a vývojovou základnu, špičkově vyškolené inženýry, konstruktéry, programátory, stejně jako právníky, obchodníky nebo personalisty. Budou-li v ČR i nadále opomíjeny oprávněné požadavky zástupců škol všech stupňů, bude-li i nadále povolání učitele od základní školy až po univerzitu synonymem špatně placené řehole, nebude české podnikání nikdy konkurovat na světové úrovni.
Hospodářská komora ČR proto považuje současné požadavky zástupců vysokých škol na přislíbené prostředky ze státního rozpočtu za jednoznačně oprávněné. V zájmu nás všech j
e třeba výzkumu, výuce, sběru zahraničních zkušeností i platům v našem vysokém školství věnovat skutečnou pozornost a přejít od slibů k činům. Tyto činy nyní očekáváme v první řadě od představitelů vlády a parlamentu ČR.
Hospodářská komora ČR nemůže pomoc
i vysokým školám finančně, nabízí však zástupcům akademické obce vytvoření společné platformy vzájemné podpory školství a podnikání v ČR, na níž by mohly být připraveny projekty vedoucí k lepšímu propojení škol s ekonomickou praxí.

Tiskový odbor HK ČR
Mgr. Vlastimil Poliačik