Olomoucká výzva

Studenti, pedagogové a zaměstnanci Univerzity Palackého v Olomouci přijali na protestním shromáždění dne 10. října 2001 toto prohlášení:

Dvanáct let po listopadové revoluci, na níž se významně podíleli tehdejší vysokoškoláci, je postavení pedagogů a dalších pracovníků veřejných vysokých škol nedůstojné, vybavení většiny pracovišť zastaralé a tisíce uchazečů nejsou každým rokem přijaty ke studiu pro nedostatek finančních prostředků. Neujasněná představa politických elit o roli vzdělávání, vědy a výzkumu v polistopadové společnosti přerostla v otevřenou krizi. Na počátku studijního roku 2001/2002 nastupuje na vysoké školy přibližně 30 000 studentů, na jejich studium stát nepřispívá. Pro tuto formu bezplatného vysokoškolského vzdělávání nemáme pochopení. Vyzýváme vládu, aby ve smyslu svého programového prohlášení pokládala financování jejich studia za svoji samozřejmou povinnost. Odpovědnými za tuto krizi jsou ministr školství, mládeže a tělovýchovy a jeho náměstek pro vysoké školy. Jejich zásah do přijímacího řízení nových studentů v červnu 2001 byl nekompetentní do té míry, že uzavřel možnost dalšího vyjednávání. Požadujeme jejich rezignaci, protože neříkají veřejnosti pravdu.

Nebude-li zvýšen rozpočet veřejných vysokých škol v roce 2002 o nejméně dvě slíbené miliardy, bude nutné přikročit i na Univerzitě Palackého k redukci studijních možností a podstatně omezit počet nově přijímaných studentů v červnu 2002 na úroveň ekonomických limitů školy. Omezení rozsahu vysokoškolského vzdělávání však pokládáme za krajní řešení. Před námi je ještě několik posledních příležitostí k nápravě. Vyzýváme akademickou obec Univerzity Palackého, aby přikročila k protestním akcím, a připravila se na přerušení výuky, bude-li to zapotřebí. Trpělivost, kterou při několikaletém vyjednávání projevovala Česká konference rektorů a Rada vysokých škol, je vyčerpána. Akademické senáty vysokých škol budou nyní zvažovat odpovědnost rektorů, kteří o to požádají, za neúspěšné vyjednávání s ministerstvem. Vyzýváme je, aby při této příležitosti rovněž zvolily jiné, aktivnější způsoby prosazování našich požadavků. Zároveň se obracíme na veřejnost s prosbou, aby chápala naše protesty jako snahu najít pro vzdělání místo, které mu v perspektivně uvažující společnost patří.

V nadcházejících parlamentních volbách se budeme velmi intenzivně zabývat přínosem jednotlivých politických stran v uplynulém volebním období pro rozvoj vysokoškolského vzdělávání u nás.

V Olomouci 10.10.2001