Jak správně vědecky pracovat

V rámci klíčové aktivity KA01 projektu (Výzkum a vývoj, procesní pojetí, metody vědecké práce, principy vědeckého myšlení) proběhlo několik kurzů, jejichž náplní bylo poskytnout ucelený soubor informací a vědomostních znalostí postihujících celý proces výzkumu a vývoje studentům, doktorandům a akademickým pracovníkům ZF JU. Zájemci a účastníci kurzů se seznámili, jak definovat výzkumný záměr, jak správně formulovat vědeckou hypotézu, jak následně zvolit správnou metodiku výzkumné práce, jak plánovat design experimentu. Také se dozvěděli, jak interpretovat a zpracovávat data moderními matematicko statistickými metodami a přístupy, jak pracovat s vědeckou literaturou, jak správně podat grantovou přihlášku a jak přistupovat k ochraně duševního vlastnictví.

Za dobu řešené projektu byla uspořádána ucelená řada seminářů, teoretických i praktických kurzů a vzdělávacích modulů pro mladé akademické a vědecké pracovníky, doktorandy a studenty ZF JU. Semináře, kurzy a moduly obsáhly celou šíři klíčové aktivity (definice výzkumného záměru a formulace vědeckých hypotéz, metodologie výzkumné práce, plánování a design experimentů, interpretace a zpracování dat, moderní přístupy k matematicko-statistickému zpracování a interpretaci dat, principy práce s vědeckou literaturou, podávání grantových přihlášek, ochrana duševního vlastnictví) a byly zaměřeny jak na prohlubování teoretických poznatků a seznámení absolventů kurzu s nejnovějšími poznatky a trendy v oboru, ale i na praktické ukázky, dovednosti a procvičování prezentovaných metod a technik. Kurzy byly zajišťovány pracovníky JU i špičkovými odborníky mimo domovskou univerzitu. Absolvování seminářů, vzdělávacích modulů a experimentálních praktik posluchačům umožnilo nejen seznámit se s moderními trendy a metodami, ale i zdokonalit se v praktických dovednostech.

Byly připraveny a realizovány semináře, teoretické i praktické kurzy a vzdělávací moduly pro mladé akademické a vědecké pracovníky, doktorandy a studenty ZF JU. Semináře, kurzy a byly zaměřeny jak na prohlubování teoretických poznatků a seznámení absolventů kurzu s nejnovějšími poznatky a trendy v oboru, ale i na praktické ukázky, dovednosti a procvičování prezentovaných metod a technik. Kurzy byly zajišťovány pracovníky JU i špičkovými odborníky mimo domovskou univerzitu. Absolvování seminářů, vzdělávacích modulů a experimentálních praktik posluchačům umožnilo nejen seznámit se s moderními trendy a metodami, ale i zdokonalit se v praktických dovednostech. Vlastní realizace výukových a vzdělávacích modulů probíhala v souladu s harmonogramem projektu.

obr obr obr

Kurzy - přednáškové, vzdělávací a experimentální moduly, zaměřené na různé cílové skupiny probíhaly v souladu s harmonogramem projektu v letním semestru akademického roku 2011/12.
Kurzy byly cíleny do následujících oblastí:

Ve dnech 27.3., 3.4., 10.4. a 11.4. 2012 probíhaly jednotlivé praktické moduly kurzu analýzy rostlinného genomu - techniky hybridizace DNA (kurz pro doktorandy a diplomanty ZF). Moduly byly zaměřeny na techniky izolace DNA, restrikční štěpení DNA, Southern blot analýzu, přípravu sondy pro přímé značení DNA, hybridizaci a detekci cílových fragmentů.

Dne 17.4. 2012 probíhal kurz molekulární metody detekce rostlinných patogenů (vzdělávací moduly pro studenty, doktorandy a mladé pracovníky JU).

obr obr

22.4. 2012 probíhal kurz analýza transktiptomu a kvantifikace exprese (vzdělávací moduly pro studenty, doktorandy a mladé pracovníky JU). Oba kurzy (17.4. i 22.4.) proběhly pod vedením významných odborníků, získané informace a poznatky využijí absolventi kurzu nejen pro svojí odbornou práci, ale i v přípravě grantových projektů (v současné době jsou účastníky kurzu připravovány 3 grantové projekty).

obr obr