Příprava zapojení jedinců i týmů do mezinárodních sítí a projektů v oblasti výzkumu a vývoje

Tato aktivita je zaměřena na získávání kontaktů se zahraničními pracovníky a odbornými pracovišti, na výjezdy pracovníků (zaměstnanců a doktorandů) ZF JU. Smyslem aktivity je i podpořit mobilitu studentů a vědeckých pracovníků fakulty, během zahraničních stáží a přednáškových pobytů dojde těsnějšímu propojení výzkumných týmů a přenosu nejnovějších poznatků do výuky a vzdělávání studentů.
Na základě získaných kontaktů byl vypracován program pro přednáškové a vědecké pobyty našich pracovníků na zahraničních pracovištích a v průběhu monitorovaného období byly realizovány následující přednáškové stáže akademických pracovníků fakulty a odborné stáže mladých pracovníků.
Prof. Čurn absolvoval stáž na BOKU Wien a Tulln. V průběhu pobytu byla navštívena pracoviště IFA v Tullnu a Department für Biotechnologie ve Vídni. Během pobytu byly prezentovány výsledky práce laboratoře Biotechnologického centra na seminářích na BOKU ve Vídni a Tullnu (Molecular markers in plant breeding, Biotechnological centre - research and pedagogical activities, Faculty of Agriculture USB). Pobyt sloužil k předávání informací a pedagogických a výzkumných aktivitách pracovišť, k navazování kontaktů ve výzkumné oblasti - byly připraveny koncepty vědecko výzkumné spolupráce a přípravy společných projektů pro FP7. Byly vymezeny i oblasti pro výměnu studentů a možné oblasti při vzdělávání a odborné výchově doktorandů.
Prof. Čurn absolvoval přednáškový pobyt a stáž v laboratořích JIC Norwich, UK v Norwich Research Park (John Innes Centre, The Genome Analysis Centre, Institute of Food Research a University of East Anglia). Během pobytu byly prezentovány výsledky práce laboratoře Biotechnologického centra na seminářích (Molecular markers in plant breeding, Biotechnological centre - research and pedagogical activities, Faculty of Agriculture USB), výzkumné projekty JIC zejména z pohledu možné spolupráce a zapojení ZF JU do společných projektů (metabolismus glukosinolátů a metabolismus síry, molekulární markery u řepky, sekvenování genomu řepky, mapování). Pobyt sloužil k předávání informací a pedagogických a výzkumných aktivitách pracovišť, k navazování kontaktů ve výzkumné oblasti - byly připraveny koncepty vědecko výzkumné spolupráce a přípravy společných projektů pro FP7. Byly vymezeny i oblasti pro výměnu studentů a možné oblasti při vzdělávání a odborné výchově doktorandů.
Ing. Lenka Havlíčková absolvovala 2 krátkodobé stáže na CRA-Centro ricerca Genomica Postgenomica Animale Vegetale, Fiorenzuola d'Arda, Itálie a v PTP Lodi, Itálie, kde se seznámila s problematikou studia vlivu stresu suchem, s moderními metodami studia transkriptomu a získala kontakty pro další spolupráci (výměna studentů, vědecké projekty). Během pobytu prezentovala výsledky vlastní vědecké práce (CMS and selfsterility systems for production hybrid canola) a seznamovala se s výzkumnými projekty CRA zejména z pohledu možné spolupráce a zapojení ZF JU do společných projektů. Dále absolvovala dlouhodobou stáž na John Innes Centre, Norwich, Velká Británie. V průběhu pobytu navštívila laboratoře JIC Norwich (John Innes Centre, Department of Metabolic Biology, Department of Crop Genetics, Department of Molecular Microbiology, The Genome Analysis Centre, Institute of Food Research). Během pobytu prezentovala výsledky vlastní vědecké práce (Development of molecular markers in oilseed rape breeding) a seznamovala se s výzkumnými projekty JIC zejména z pohledu možné spolupráce a zapojení ZF JU do společných projektů (metabolismus glukosinolátů a metabolismus síry, molekulární markery u řepky, sekvenování genomu řepky, mapování).
Cílem aktivity bylo navázat kontakty se zahraničními pracovišti, připravit program a náplň zahraničních přednáškových a vědeckých pobytů zaměstnanců a doktorandů ZF JU a tyto pobyty realizovat. Byla oslovena zahraniční partnerská pracoviště a pracoviště s obdobným vědeckým zaměřením a byl připraven a realizován program výjezdů akademických pracovníků a doktorandů. Jedním z cílů aktivity byl přenos získaných poznatků do výuky a vzdělávání studentů a doktorandů a stimulace k podávání grantových projektů - v rámci výuky a doktorandských seminářů byli studenti seznámeni s moderními trendy v analýze genomu rostlin a získané zahraniční kontakty byly využity pro podání a úspěšnou realizaci dvou mezinárodních projektů (AMVIS a Fulbright mobility project) a přípravu dalších vědeckých mezinárodních projektů (FP7, AMVIS, Marie Curie Intra-European Fellowships).